Dy avionë aterrojnë dhunshëm në Tirane

Moti i keq shënon dhe rastet e para të jashtëzakonshme në Shqipëri. Reshjet e dendura të dëborës që kanë përfshirë veriun e Shqipërisë dhe Kosovën kanë shkaktuar avari në linjat ajrore. Burime aeroportuale kanë njoftuar se pak orë më parë dy avionë kanë bërë ulje të detyruar në aeroportin e Rinasit, njofton NOA.

Që të dy avionët i përkasin linjave ajrore që lidhin kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën me qytete të tjera. Mësohet se avioni i parë që ka bërë ulje të detyrueshme për shkak të rrymave ajrore jo të favorshme ishte ai i linjës Lubjanë-Prishtinë dhe i dyti ishte nisur nga Prishtina në drejtim të kryeqytetit të Maqedonisë, Shkup. Avionët kanë kërkuar leje për t’u ulur në Rinas, pasi udhëtimi ishte i pamundur në të tilla kushte atmosferike. Pilotët kanë arritur të ulin avionët e linjës së pasagjerëve njëri pas tjetrit, të asistuar nga kulla e kontrollit të Rinasit.

Sipas të njëjtave burime, pasagjerët që udhëtonin në këta avionë janë përballur disa minuta me tmerrin në lartësi.

Por, pasi kanë zbritur në tokë, janë vizituar dhe rezulton që fatmirësisht janë në gjendje të mirë dhe kanë kaluar pak kohë në ambientet e transitit. Pasagjerët janë larguar me të njëjtët avionë, pasi është marrë sinjalizimi për përmirësimin e kushteve klimaterike në aeroportet e Prishtinës në Kosovë dhe Shkupit në Maqedoni.

Në aeroportin Nënë Tereza, fluturimet kanë vijuar normalisht gjatë ditës së sotme. Burimet sqaruan se autoritet aeroportuale po mbajnë kontakte me kolegët e aeroporteve të rajonit dhe më gjerë për informacionet rreth kushteve klimaterike.

Incoming search terms:

Leave a Reply

Rezervo Bileten

Recent Search Terms

bileta turqi shqiperi, bileta avioni me ulje cmimi, agjensi turistike me avion per athine, bilet udhtimi nga gjermania ne kosov, dt 11 2017 trageti dures bari, transporti i avjonave, athin- sarand autobus araret e nisjes, linj atobuzi athin sarand, voli verona tirana, bileta avioni te lira, erlitrevell bileta avioni tiran napoli vajtje ardhje, zyrat e alitalia ne shqiperi, vajtje ardhje cmimi bilete avioni, pronotim bilete vajtje ardhje shqipri greqi cmimi, pronotim bilete shqipri greqi cmimi, agjenci fluturimesh torino tirana, alvavel elbasan cmim, agjencia udhetimi ne lushnje, aier albania, linjat tiran athin, linjat selanik athin, orar avioni nju jork- stamboll date 06 dhjetor 2017, kompanija e biletave myzku, blu panorama bileta avioni për muajin janar 2018, 18 12 2017 bilet avioni tiran-rodos, linj avionash per usa, bileta avjoni 2017, bileta avjoni, bileta autobuso durres napoli, bileta avioni shqiperi itali, bileta avioni, bileta avioni tirane milano, 2017 bileta tirane suedi, biletAt tiran piza, bileta avioni selanik brussels, bileta avioni te lira nga selaniku bruksel lahanasi, bileta avioni te lira nga shiprija belgjik, bileta te lira nga londra ne tirane, bileta udhetimi tirane frankfurt, linjat me te lira ajrore, biletat e avionit tirane verona, bileta avjoni per stokoln, fotografit e avionave, avioni ne prishtin, Tirana international Airport, yhs-fh_lsonswrow, bileta avjoni greqi, oraret e fluturimeve rinas, bileta avioni tirane cuneo dhjetor 2017, bileta avioni rinas bari