Archive | Agjencionet Turistike

Turizëm seksual edhe në Shqipëri

Ndonëse turizmi seksual në vendin tonë nuk është i organizuar, nuk përjashtohet mundësia e ushtrimit të tij edhe te ne”. Deklarata është bërë nga ish-drejtori i Politikave Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë, njëkohësisht mjek infeksionist, Pëllumb Pipero. Sipas tij, kjo ndikon në rritjen e të prekurve nga Infeksionet Seksualisht të Transmetueshme, ndërsa vihet re se ai është 2-3 herë më i lartë më muajt e verës. Në këtë intervistë dhënë për “Gazeta Shqiptare”, Pipero shprehet gjithashtu se në këtë periudhë të vitit shtohen edhe marrëdhëniet seksuale rastësore. Duke marrë parasysh këtë fakt, ai apelon për përdorimin e prezervativëve, si e vetmja mënyrë për të evituar prekjen nga këto infeksione.

maxresdefault Continue Reading

Posted in Agjencionet Turistike0 Comments

Vendi pranë dritares, i rrezikshëm për shëndetin

Përballimi i një fluturimi shumë të gjatë, duke qëndruar pranë dritares së aeroplanit, mund të rrisë rrezikun e trombozës së venave. Kjo gjë është zbuluar nga një kërkim i Kolegjit Amerikan të Mjekëve të Kraharorit (ACCP). Për personat që bëjnë vazhdimisht udhëtime të gjata, qëndrimi në këtë pozicion rrit faktorin individual të rrezikut. Ky është një element i cili duhet të merret në konsideratë në momentin që merrni medikamente për një sëmundje të caktuar. Faktorët e tjerë të rrezikut të cilët duhet t’i keni parasysh janë mosha (të qenët i moshuar), shtatzënia dhe përdorimi i pilulave kontraceptive.

air-france-seatEkspertët kanë zbuluar gjithashtu se e ashtuquajtura “sindroma e klasës ekonomike” është thjesht një legjendë. Në fakt, rreziku i zhvillimit të një mpiksjeje gjaku gjatë një fluturimi mbi një distancë të gjatë është i njëjtë si për ata që qëndrojnë në vendet me të mira, të klasit të parë, ashtu edhe për ata që qëndrojnë në ato më pak të mira, apo ekonomike. Këtë e konfirmon edhe dr. Mark Crowther nga Universiteti i McMaster, Ontario. Continue Reading

Posted in Agjencionet Turistike0 Comments

13 Gabimet që duhen shmangur kur jeni me pushime

Dëshironi të jeni turisti i zgjuar apo ai që prenoton një situatë stresuese në vendin më të shtrenjtë dhe më të bukur?

Çdo njeri që ka marrë valixhet dhe është nisur për diku, i ka bërë të paktën një herë gabimet e mëposhtme.

1. Paketimi i tepërt

Përpiquni të udhëtoni sa më lehtë. Merrni me vete vetëm veshjet që mund t’ju duhen, por mos e ekzagjeroni. Valixhet e tepërta do t’ju shkaktojnë stres dhe do t’ju pengojnë të qetësoheni. Çelësi për të shmangur gabimin e paketimit të tepruar, është të merrni me vete gjërat që mund t’i përdorni njëkohësisht për ngjarje të ndryshme.images

2. Përmbajtja ndaj blerjeve

Një nga format e vërtetuara shkencërisht për relaksim janë blerjet. Nëse jeni me pushime dhe pëlqeni diçka, mos e mendoni dy herë, blijeni. Ky është një nga gabimet më të shpeshta të turistëve. Nuk do të ktheheni përsëri tek ai dyqan për ta marrë më vonë, nuk do ta gjeni askund tjetër dhe as më lirë, ndajeni mendjen: blijeni.

Continue Reading

Posted in Agjencionet Turistike0 Comments

U ndalua nga policia e Rinasit me vizë kubane, fiton dëmshpërblim

Gjykata ka pranuar t’i japë rreth 50 mijë euro. Policia dyshonte se dokumentet ishin të falsifikuara

Dyshonin se do të shkonte ilegalisht në SHBA nëpërmjet Kubës, e bllokojnë në aeroport, dhe pas padisë për dëmshpërblim, policia e Rinasit është gjobitur me rreth 5 mijë euro. Kjo është historia e Alban Kastratit, i cili është kapur në vitin 2010 në Rinas, pas dorëzimit të dokumenteve përkatëse për të shkuar në Kubë. Për këtë çështje, agjentët e policisë e kanë shoqëruar në dhomat e izolimit, ndërsa çështja shkoi edhe në prokurori.

cuba-tourist-card Continue Reading

Posted in Agjencionet Turistike0 Comments

Valixhet e tejmbushura të femrave për pushime

Prej kohësh meshkujt janë mahnitur nga sasia e veshjeve që femrat marrin me vete në pushime dhe kanë parë me dëshpërim se sa para i ka kushtuar ky tejkalim i peshës së lejuar në aeroporte. Për të mos llogaritur kohën e nevojshme për paketim, shpaketim në hotel dhe përsëri paketim për t’u nisur në shtëpi. Por tashmë është zyrtare: Femrat marrin me vete më shumë se sa u duhet. Shumica e femrave veshin vetëm një nga tre rroba që kanë marrë me vete në valixhen e pushimeve. Sasia e sendeve që mund t`i duhet një femre është 57, për pushimet që zgjasin nga 2-3 javë. Pavarësisht kësaj, femrat paketojnë plot 150 sende, duke filluar që nga: fundet, bluzat, veshmbathjet, rrobat e banjos, takat dhe pizhamet.

baggage

Continue Reading

Posted in Agjencionet Turistike0 Comments

Gjërat po lëvizin në drejtimin e duhur në Shqipëri

Shqipëria është vendi më i fundit i Ballkanit që kërkon t’i bashkohet Bashkimit Europian. Për ta bërë këtë duhet të bindë Brukselin se ka luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Brigjet e saj të zhveshura dhe malet e pashkelura, duket sikur rrëfejnë izolimin e këtij vendi, i cili vuajti regjimin komunist për një gjysmë shekulli. Në kohën e komunizmit, kanali i Korfuzit ishte si një tunel, ku në fund mund të gjeje dritën e kërkuar. Shumë shqiptarë të dëshpëruar tentuan të kalonin kufirin përmes këtij kanali, duke u përpjekur ta kalonin me not dhe të maskuar me goma automjetesh, disa ia dolën, disa të tjerë jo.Kur komunizmi më në fund u dhemb, Shqipëria hyri në një tjetër kolaps, atë të vitit ’97. Shqipëria u bë vendi i fundit në Ballkan që hyri në luftë civile në përpjekje të dëshpëruar për të gjetur demokracinë e vërtet.

sarande

Por çfarë imazhi ka sot Shqipëria? Për shumë vende në Europë mbetet i njëjti imazh pozitiv, por ky zgjat derisa shkel në këtë vend. Tashmë e gjithë riviera me bunkerë i përket së shkuarës. “Mirë së vini në rivierën shqiptare”, kjo është ajo që të pret tashmë në vijën bregdetare, çadra dielli dhe plazhe. Në të gjithë vijën ka plazhe dhe lulëzojnë bizneset dhe dyqanet, të cilat kanë gjithçka që u duhet turistëve. Ka gjelbërim dhe palma, ka shabllone, parqe ujore, varka dhe mjete lundruese për të gjitha moshat, si edhe apartamente e hotele nga më të mirët. Ka gjithashtu edhe shumë automjete të shtrenjta. Era, një shqiptare mjaft e bukur me flokë të zinj, punon si udhërrëfyese dhe shoqëruese për turistët e huaj, të cilët duan të mësojnë më shumë për Shqipërinë e re. Një herë e një kohë, gjuha e saj e dytë ishte rusishtja, por tani është anglishtja dhe ajo e flet mjaft mirë. Shqipëria zhvilloi zgjedhjet parlamentare më 23 qershor dhe Era është mjaft e kanëaqur me rezultatin. Continue Reading

Posted in Agjencionet Turistike0 Comments

Air Albania – Alitalia Bileta Avioni Tetor 2012

Bileta Avioni me cmime speciale nga Tirana per ne Itali me Altialia

air-albania-alitalia

Tirana – Milan Vajtje – Ardhje nga 184€
Tirana – Rome Vajtje – Ardhje nga 217€
Tirana – Venice Vajtje – Ardhje nga 243€
Tirana – Verona Vajtje – Ardhje nga 251€
Tirana – Genoa Vajtje – Ardhje nga 251€
Tirana – Turin Vajtje – Ardhje nga 251€
Tirana – Florence Vajtje – Ardhje nga 255€
Tirana – Naples Vajtje – Ardhje nga 255€
Tirana – Catania Vajtje – Ardhje nga 294€

Bileta Avioni me cmime speciale nga Tirana per ne Europe me Altialia

Tirana – Brussels Vajtje – Ardhje nga 210€
Tirana – London Vajtje – Ardhje nga 225€
Tirana – Madrid Vajtje – Ardhje nga 237€
Tirana – Amsterdam Vajtje – Ardhje nga 237€
Tirana – Paris Vajtje – Ardhje nga 238€
Tirana – Munich Vajtje – Ardhje nga 268€
Tirana – Barcelona Vajtje – Ardhje nga 257€
Tirana – Vienna Vajtje – Ardhje nga 292€

Incoming search terms:

Posted in Agjencionet Turistike1 Comment

Krociere ne Mesdhe

Krociere ne Mesdhe
4 Ditë/ 3 Netë Greqi – Turqi me Louis Majesty Louis Cruises.Nisje nga Piraeus (Athinë).
Nisjet 16, 23, dhe 30 Mars 2012
Nga 199 Euro

MSC SPLENDIDA 05.05-12.05, ITALI-SPANJE-TUNIZI-MALTE

Akomodimi në kabinë të brendshme: 270 Euro+120 Euro taksa portuale për person në dhomë dyshe
Nga 270 Eur

Krociere ne Mesdhe
4 Ditë/ 3 Netë Greqi – Turqi me Louis Majesty- Louis Cruises.Nisje nga Piraeus (Athinë). Nisjet 16, 23, 30 Mars 2012
Nga 199 Eur

4 Ditë/ 3 Netë Greqi – Turqi me Louis Majesty- Louis Cruises.Nisje nga Piraeus (Athinë).
Dita Porti Mberritje Nisje
E Premte ATHENS (PIRAEUS) – 11:00
E Shtunë ISTANBUL,Turkey 09.30 19:00
E Diel IZMIR (Ephesus) 11:30 17:30
E Hënë ATHENS (PIRAEUS) 06.00 –

Nisjet 16, 23, 30 Mars 2012

Kabinë e Brendshme (Pa dritare) 199 Euro + 18€ Shtesë Karburanti
Kabinë e Jashtme (Me dritare) 249 Euro + 18€ Shtesë Karburanti
Personi i 3 ose 4 139 Euro + 18€ Shtesë Karburanti
Fëmija i 3 ose 4 deri 17 vjeç Vetëm Taksa Portuale
Shtesa për Kabinë Teke 50%
Taksa Portuale 70 Euro (Të përfshira)

Incoming search terms:

Posted in Agjencionet Turistike, Tirana0 Comments

Fani Travel Oferta

ju ftojmë të kaloni periudhat më të këndshme për këtë sezon që po afron.

FANI TRAVEL & TOURS OFRON:

  • STAMBOLL     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 4 NETE 5 DITE     250 EURO
  • ATHINE     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 2 NETE 3 DITE     150 EURO
  • SARAJEVE     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 2 NETE 3 DITE     140 EURO
  • SELANIK     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 2 NETE 3 DITE     115 EURO
  • DUBROVNIK     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 2 NETE 3 DITE     100 EURO
  • BUDVA     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 1 NATE 2 DITE     60 EURO
  • PRISHTINE     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 1 NATE 2 DITE     60 EURO
  • STRUGE-OHER     PAKETA HB TRANSPORT GUIDE QENDRIMI 1 NATE 2 DITE     55 EURO

Adresa 1: Continue Reading

Incoming search terms:

Posted in Agjencionet Turistike, Tirana2 Comments

Bileta Avioni BelleAir

Bileta Avioni BelleAir

 

Tirana – Ancona 59 euro (belle air albania)
Tirana – Bari 79 Euro (belle air albania)
Tirana – Bologna 89 Euro (belle air albania)
Tirana – Firenze 89 Euro (belle air albania)
Tirana – Genova 79 Euro (belle air albania)
Tirana – Milano Malpensa 89 Euro (belle air albania)
Tirana – MIlano Bergamo 89 Euro (belle air albania)
Tirana – Perugia 79 Euro (belle air albania)
Tirana – Pescara 79 Euro (belle air albania)
Tirana – Pisa 69 Euro (belle air albania)
Tirana – Roma 89 Euro (belle air albania)
Tirana – Torino 89 Euro (belle air albania)
Tirana – Trieste 69 Euro (belle air albania)
Tirana – Venezia 79 Euro (belle air albania)
Tirana – Verona 89 Euro (belle air albania)
Tirana – London Stansted 144.50 (belle air albania)
Tirana – Bruksel 144.50 (belle air albania)
Tirana – Atina 72.50 (belle air albania)
Tirana – Rhodes 88.50 (belle air albania)

voli treviso tirana, voli verona tirana, volo per tirana

Continue Reading

Incoming search terms:

Posted in Agjencionet Turistike, Belle Air, Bileta Avioni7 Comments

Rezervo Bileten

Recent Search Terms

bileta autobusi shkoder itali, konkurrenca monopolistike ne shqiperi, bileta avioni per itali cmimet, aeroporti franfurt ne gjermani, agjensi turistike ne durres, bilete avioni madrid tiran, durres_bek@hotmail it mail, may biletti aerio, bilet avioni tiran torino, blu panorama bileta avioni, vagaban ki asi mantra jo parnese bein, albaair al tirana, bileta avjoni te lira, avionet agjensia tiran torino, agjensia e udhetimeve, bileta avioni pisa tirana, bileta avioni, fluturime nga tirana, biletat e avionave kete jave, biletat e avionave torino shqiperi, orare aeroplani tirana piza, agjensia fluturimeve beler, bileta avioni me ulje cmimi, ernest fly cmimet e biletave tirane-ancona, bileta avioni mars 2018, bileta avioni tirane zurich, bilete kthimi malpensa podgorice shkurt 2018, cmimi i nje bilete avioni podgorice malpensa podgorice 14 mars 2018, bileta avioni te liea frankfurt airport, oferta per muajin shkurt, linje ajrore malpensa rinas sot, cmimet e biletave te avionit per ne stamboll, agjensia sarande Athine orari, bileta avioni tiran pizza, milano tirane me blu panorama date 30 dhjetor 2017, air prishtina plani i fluturimit nga stutgardi, blu stare durres duqan oferta, bilete avioni tirane stansted, bileta avioni te lira pisa ATE, aviona nga ankona tirane, kur ulet aeroplani stamboll-tiran, bileta avioni greqi shqiperi, bileta avioni itali shqiperi alitalia, bileta avioni vajtje ardhje podgorice malpensa mars 2018, ajroporti zvicer prishtin bileta qmimi 23 2017, bilet avioni podgoric torino, cfar orari me avion ka neser stamboll shqipri, cfar ore nisen nga stambolli ne tirane me avion ora i sot dhe neser, linja autobusi tirane athine, Agjensi fluturimesh